Ne-am mutat pe www.x-metin2.com

AcasaGalerieFAQCautareMembriGrupuriInregistrareConectareParteneri

Distribuiţi | 

HLDS Installation & Setup Tutorial

In jos 
AutorMesaj
B.Gabriel
SuperModerator
SuperModerator

Bani in Mana Bani in Mana : 2289
Multumiri Primite: : 2
Localizare : Braila
Ţară de origine: : Romania

MesajSubiect: HLDS Installation & Setup Tutorial   Dum Feb 10, 2013 9:46 am

[size=150]Cuprins[/size]
[size=150]1.[/size] Instalarea serverului [MANUAL]
[size=150]2.[/size] Reglarea server.cfg (pachet cfg-uri)
[size=150]3.[/size] Instalarea unui addons
[size=150]3.1[/size] Instalarea AmxModX
[size=150]4.[/size] Transformarea Serverului Steam & NonSteam(DProto)
[size=150]5.[/size] Instalarea unui booster
[size=150]6.[/size] Sugestii

[size=150]1. Instalarea serverului [MANUAL][/size]

• Descarcati HLDSUpdateTool.exe de aici
  • Instalarea HLDSUpdateTool: Rulati executabilul

• Va aparea urmatoare fereastra:

• Urmati pasii de instalare, alegeti Folderul in vreti sa instalati HLDSUpdateTool si alegeti continentul pe care este inregistrat serverul(la noi va fi Europa)
  • Dupa ce ati instalat HLDSUpdateTool intrati in Start->Run si scrieti in spatiul liber cmd si dati Enter
  • Acum luati cu Drag & Drop executabilul HLDSUpdateTool din folderul unde l-ati instalat peste fereastra care s-a deschis:

• Scrieti parametrii de instalare -command update -game cstrike -dir .
  • Dati Enter si asteptati sa se descarce serverul, dupa finalizarea instalarii folderul serverului trebuie sa ocupa aproximativ 315 Mb(Mesajul care apare dupa finalizarea descarcarii este "HLDS installation up to date")

[size=150]2. Reglarea server.cfg (pachet cfg-uri)[/size]
Setarile serverului sunt foarte importante.Acum puteti tine un server pe un calculator mai slab si cu o conexiune mai proasta.Am aceste cfg-uri dintr-un addons al lui Dan.Le-am folosit si am fost foarte multumit!In timp le-am mai modificat eu putin pentru a mari performanta.
Le puteti downloada de pe link-ul de mai jos , pana adaug eu un link permanent Smile
Download pachet CFG-uri anti-lag

[size=150]3. Instalarea unui addons[/size]
[size=150]3.1 Instalarea AmxModX[/size]

• Descarcati ultima versiune de AmxModX de aici: AmxModX 1.8.1
  • Instalarea AmxModX: Rulati executabilul

• Va aparea urmatoare fereastra:

• Urmati pasii de instalare, alegeti Folderul in vreti sa instalati AmxModX Studio apoi bifam Run AmxModX Installer 1.8.1 si dati click pe Finish
  • Se va deschide o noua fereastra unde veti urma pasii de instalare pana va aparea urmatoarea fereastra:

• Bifati Select mod directory si dati Next >
  • La Custom game addon veti selecta din lista Counter-Strike si selectati locatia unde ati instalat serverul(ATENTIE: Locatia va fi astfel: partitie/server/cstrike altfel liblist.gam va trebui modificat manual).Dati Next > si asteptati sa fie copiate toate fisierele.La sfarsit dati Finish

• Pentru functionarea unui addons trebuie sa "spuneti" serverului unde este dll-ul metamod.Acest lucru se face prin modificarea fisierului liblist.gam din folderul_radacina/cstrike/ .Deschideti acest fisier cu Notepad,cautati linia ce contine cuvantul gamedll si inlocuiti(toata linia) cu urmatoarea linie de cod:
    gamedll "addons\metamod\dlls\metamod.dll"
  • Pentru a verifica daca ati procedat corect,deschideti serverul,scrieti meta list in consola si,daca ati procedat corect ar trebui sa apara ca in urmatoarea poza:

• Daca nu va aparea nimic,inseamna ca ati gresit undeva

[size=150]4. Transformarea Serverului Steam & NonSteam(DProto)[/size]

[size=150]Instalare Dproto[/size]

• Intrati in folderul addons si creeati un folder nou cu numele dproto unde puneti dll-ul dproto din arhiva(dezarhivati)(fisierul este dproto.dll)
  • Dezarhivati fisierul dproto.cfg in folder_radacina/cstrike/
  • Intrati apoi in addons/metamod/plugins.ini si adaugam urmatoare linie:
    win32 addons\dproto\dproto.dll
  • Pentru ca Dproto sa functioneze corect,serverul trebuie sa fie STEAM ONLY
  • Pentru a verifica daca dproto a fost instalat corect,deschideti serverul si tastati in consola meta list
  • Daca a fost afisat urmatorul mesaj inseamna ca dproto functioneaza iar serverul dumneavoastra apare la net:
    [ 1] dproto RUN - dproto.dll v0.4.1 ini Start Never

[size=150]5. Instalarea unui booster[/size]
  • Boosterul este un plugin extra-metamod care NU scade lagul ci doar imbunatateste performanta serverului.Cel mai bun Booster este momentan HLBooster 2.4.0:
    www.extreamcs.com" class="postlink" target="_blank" rel="nofollow">DOWNLOAD
  • In folder_radacina/cstrike/addons creati un nou folder numit booster in care dezarhivam tot ce se afla in arhiva.
  • Intrati in addons/metamod/plugins.ini si adaugati urmatoarea linie:
    win32 addons\booster\booster_mm.dll
  • Este necesar sa va duceti in folder_radacina/cstrike/server.cfg si sa adaugam urmatoarea linie:
    exec addons/booster/booster.cfg
  • Pentru a mari performantele serverului trebuie sa modificati in addons/booster/booster.cfg linia booster_autofps 200 in booster_autofps 500

[size=150]6. Sugestii[/size]

• Folositi un sv_downloadurl bun pentru alte resurse necesare ( sunete, harti, wad-uri etc. )
  • Daca serverul nu apare la internet inseamna ca ati uitat sa deschideti porturile(modem/router) sau serverul este blocat de un firewall

Acest tutorial a fost initial facut de zeuscs.Eu doar am modificat din el si am refacut topicul deoarece zeuscs l-a sters pe al lui.Am primit aprobarea lui.
Unde am scris va urma voi completa zilele urmatoare!
Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului
Anunturi XF
Anunturi XF

Bani in Mana Bani in Mana : 2601
Multumiri Primite: : 0

MesajSubiect: Re: HLDS Installation & Setup Tutorial   Mier Feb 13, 2013 5:31 pm

1326315688918422165
Reclama ta la doar 3 euro...!
Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului

HLDS Installation & Setup Tutorial
Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» [Tutorial] Cum sa faci un sistem de logare/inregistrare!

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Ne-am mutat pe www.x-metin2.com :: ╚» X-Faction - Jocuri :: Counter-Strike 1.6 :: Tutoriale-
Mergi direct la: